Mutluluğu Arttıran 7 Besin

Serotonin hormonunun uyku düzeni, yeme düzeni ve ruh hali dengelemekte görevli mutluluk hormonu olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Peki vücudumuzda serotoninin artmasını sağlayacak besinler olduğunu biliyor muydunuz?
.
Vücudumuzda serotonin üretiminden sorumlu bir aminoasit olan triptofan, protein miktarı yüksek besinlerde bulunur. Triptofan eksikliğinde serotonin seviyeleri düşeceği için depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.
.
Mutluluğumuzu arttırmanın en doğal yolu vücudumuzdaki serotonini arttırmaktan geçer, dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinlerden tüketmemiz gerekir.

.
Peki triptofanın günlük önerilen miktarı ne kadardır? Günlük önerilen triptofan miktarı kilogram başına 4 miligramdır. Yani 70 kilogram ağırlığındaki yetişkin bir bireyin günlük alması gereken miktar 280 miligramdır.
.
Triptofan; yumurta, kuruyemiş, kuru baklagil, et, tavuk, balık, hindi ve kakao gibi besinlerde bulunur. Diyet Enstitü ailesi olarak triptofan içeriği en yüksek olan 7 besini sizin için sıraladık.

     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir