Interval Cardio’nun 8 Faydası

Interval kelimesi Türkçe’de aralık anlamına gelir. Yani aralıklı antrenman anlamına gelen Interval Cardio, tüm gayretinizle yaptığınız hareket periyotlarından sonra dinlenme periyodunu içeren bir antrenmandır. Birkaç basit örnek verecek olursak:
· 30 saniye boyunca hızlı bir koşunun ardından, 30 saniye dinlenme periyodunun 10 dakika boyunca tekrarlanması [(30 saniye hızlı koşu + 30 saniye dinlenme) x 10]
· 45 saniye hızlı zıplamaların ardından, 15 saniye dinlenme periyodunun 12 dakika boyunca tekrarlanması [(45 saniye hızlı zıplama + 15 saniye dinlenme) x 12]
· Ya da sadece 4 dakika boyunca tekrarlanan, 20 saniye yoğun egzersizin ardından 10 saniye dinlenme periyodu [ ( 20 saniye yoğun egzersiz + 10 saniye dinlenme) x 8 ]
Bu antrenmanlarda dinlenme ve egzersiz yapma aralıklarının süresi genellikle 10 saniye ile 1 dakika arasında değişirken toplam egzersiz süresi 4 dakika ile 20 dakika arasında değişir. Bu aralıklarda yapılan egzersizin ise kalp atışınızı hızlandıran, yoğun ve güçlü bir egzersiz olması gerekir.
Egzersiz aralığında: koşular, zıplamalar, çömelmeler gibi birçok hareket yapılabilir.
Dinlenme aralığında ise hafif yürüyüş, olduğun yerde hafif zıplamalar veya sadece durup soğumayı içerebilir.
Peki neden Interval Cardio yapmalıyım ? Diye soruyor olabilirsiniz. O zaman Interval Cardio’nun 8 avantajını inceleyelim.

1. Zaman Tasarrufu Sağlar

Birçok kişinin egzersiz yapmamak hakkında söylediği ortak bir bahane vardır: “Zaman bulamıyorum.” İşte Interval Cardio, kısa zamanda etkili sonuçlar elde edebileceğiniz için özellikle zamanı olmayanların tercih edebileceği bir seçenektir.

2. Ekipmana İhtiyaç Yoktur
Herhangi bir ağırlık, pilates topu veya alete ihtiyaç olmadığı için sadece spor salonunda değil evde de yapabileceğiniz bir antrenmandır.

3. Eğlencelidir
Interval Cardio birçok egzersiz hareketini içerisinde barındırabilen bir antrenmandır. Bu antrenmanda istediğinizi yapabilir ve yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz. Özellikle yapılan çalışmalarda Interval Cardio’nun sabit tempolu ve daha uzun bir antrenmana göre daha fazla tercih edildiğini ve insanların Interval Cardio’ya bağlılıklarının daha fazla olduğu görülmüş.

4. Sadece Fit Olmak için Değildir
Interval Cardio’nun şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklara da iyi gelebileceği bulunmuş. Kan şekerini azaltma, insülin direncini önleme, kan basıncını azaltma, kalp krizi ve felç riskini azaltma gibi sağlık faydaları olan Interval Cardio’yu kalp krizi geçirmiş hastaların bile uygulayabileceği söyleniyor. Ancak biz yine de Interval Cardio’ya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

5. Kalori ve Yağ Yakımı Sağlar
Interval Cardio kısa sürede hızlı bir yağ yakımı sağlar. Yapılan çalışmalarda kilo kaybı ve yağ yakımı sağladığı gösterilen Interval Cardio’nun; obez ve fazla kilolu insanlarda kilo kaybı için en etkili antrenman olabileceği söyleniyor. Aynı zamanda kaybedilen yağın da önemli bir kısmının göbek çevresindeki sağlığı tehdit eden yağlardan olduğu da dikkat çekiyor.
Birden fazla çalışma gösteriyor ki Interval Cardio; 60 dakika bisiklet sürmek, yürüyüş gibi sabit ve daha uzun süren bir antremanın yaktığı kaloriyi 20-30 dakikada yakmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Interval Cardio’nun diğer egzersiz türlerine göre %25-30 daha fazla kalori yaktığı bulunmuş.
Önemli olan nokta: Interval Cardio daha fazla kalori ve yağ yakımına destek olmasının yanı sıra daha az zaman alır.

6. Antrenman Sonrası Metabolizmanın Hızlı Kalmasını Sağlar
Interval Cardio’nun en önemli özelliklerinden biri de yağ yakımının egzersiz yaptıktan sonra da devam etmesidir. Birkaç çalışma Interval Cardio’nun antrenmandan sonra saatlerce metabolizmayı hızlı tuttuğunu göstermiş. Hatta Interval Cardio’nun bu konuda koşu ve ağırlık antremanından daha etkili olduğu bulunmuş.

7. Kas Gelişimine Yardımcı Olur
Interval Cardio yağ yakımını sağlamanın yanı sıra kas yapımına da yardımcı olabilir. Özellikle de kas gelişiminin egzersiz sırasında en çok kullanılan bölgelerde; genellikle gövde ve bacaklarda olduğu söylenilebilir. Ancak önceden çok aktif olmayan, egzersiz yapmayan bireylerde kas gelişiminin daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Zaten düzenli olarak egzersiz yapan ve belirli bir kas kütlesine sahip olan bireylerde kas gelişiminde çok etkili olmayabilir. Hala kas gelişimi için en etkili antreman ağırlık antremanlarıdır.

8. Oksijen Tüketimini Arttırır
Oksijen tüketimi, kaslarınızın havadan aldığı oksijeni kullanabilme yeteneğini ifade eder ve genellikle oksijen tüketimini arttırabilmek için uzun süreli koşu, bisiklet sürme gibi dayanıklılık egzersizleri yapılır. Interval Cardio’nun dayanıklılık egzersizleri ile aynı faydaları daha kısa sürede sağlayabileceği bulunmuş. Özellikle haftada 60 dakika Interval Cardio ile haftada 120 dakika alışıldık bir dayanıklılık egzersizinin oksijen tüketimini aynı oranda arttırdığı bilgisi dikkat çekiyor. Yani Interval Cardio daha kısa sürede aynı faydayı sağlayabiliyor.
Anahtar sonuç: Hem Interval Cardio’nun, hem de uzun süreli ve sabit tempolu egzersizlerin de kilo kaybı ve yağ yakımına yardımcı olduğu bir gerçek. Fakat burada en önemli ve çarpıcı noktanın Interval Cardio’nun daha az zaman alması ve daha kısa sürede sonuca ulaştırması olduğu söylenebilir.

One thought on “Interval Cardio’nun 8 Faydası

  1. Best SEO Company

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

    #
    31 Ocak 2020 at 00:20 Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir